Panel logowania
EN PL
Logowanie nie powiodlo się, spróbuj ponownie.
Nie znaleziono twojego adresu mailowego w bazie członków.
Hasło zostało pomyślnie wysłane a twój adres e-mail
Zapomniałeś hasła?

Debata „Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Idee dla Polski"
wróć do aktualności

30 listopada, 2016

W poniedziałek, 28 listopada, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się debata pt. „Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Idee dla Polski”. Organizatorem spotkania była Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, ambasada Szwajcarii oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju, a jego partnerem – Polska Rada Biznesu. W dyskusji uczestniczył Wojciech Kostrzewa, Wiceprezes Zarządu stowarzyszenia.

Wstępem do rozmowy była wypowiedź Ambasadora Szwajcarii w Polsce – Andreja Motyla, który wskazał najważniejsze filary szwajcarskiego sukcesu. Zdaniem dyplomaty są to stabilność polityczna i socjalna, otwartość oraz łatwość adaptacji gospodarki do zmieniających się warunków. Andrej Motyl podkreślał również rolę imigrantów, którzy integrują się ze społeczeństwem, stanowiąc jego nieodłączny element.

Jeszcze więcej czynników, które determinowały sukces Szwajcarii wymienił Leszek Balcerowicz, którego krótka przemowa została nagrana i wyemitowana specjalnie dla gości panelu. Zdaniem ekonomisty fundamentem powodzenia gospodarczego były: rozległy zakres wolności prywatnej, wysoka konkurencyjność, silna władza lokalna, niskie wydatki budżetowe, dobre prawo i skuteczny system oświaty.

Po tym krótkim wprowadzeniu rozpoczęła się debata, w której wzięli udział: Wojciech Kostrzewa, Jadwiga Emilewicz, Andrzej Rzońca oraz szwajcarscy goście: Ulrich Schwendimann, Dyrektor Zarządzajacy Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej oraz Stefan Barmettler, redaktor naczelny Handelszeitung. Moderatorem panelu był Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita.

Rozmówcy zastanawiali się na ile szwajcarskie rozwiązania mogą być transferowalne na polski grunt i w jakich obszarach powinniśmy brać z nich przykład.

Wojciech Kostrzewa mówił, że kwestią fundamentalną i główną przyczyną sukcesu Szwajcarii jest stabilność kraju, która rodzi zaufanie we współpracy środowisk biznesowych i władzy. Wiceprezes PRB podkreślał rolę konsultacji, które każdorazowo poprzedzają wprowadzanie nowych przepisów. Dzięki nim da się uniknąć efektu zaskoczenia i wypracować wspólne stanowiska na drodze dialogu.

Wśród zalet gospodarki szwajcarskiej Wojciech Kostrzewa wymieniał m.in. wielką otwartość społeczeństwa, konkurencyjność i łatwość adaptacji do nowych wyzwań.

Dyskusję, która dotyczyła również kwestii decentralizacji władzy czy współpracy biznesu i środowisk akademickich zakończyła sesja pytań od publiczności.

archiwum: