Panel logowania
EN PL
Logowanie nie powiodlo się, spróbuj ponownie.
Nie znaleziono twojego adresu mailowego w bazie członków.
Hasło zostało pomyślnie wysłane a twój adres e-mail
Zapomniałeś hasła?

Debata na temat projektów nowych ustaw Ministerstwa Finansów
wróć do aktualności

01 czerwca, 2017

W ostatnich dniach maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się projekty, które przewidują wprowadzenie nowych obowiązków w zakresie przekazywania przez banki danych o transakcjach finansowych Krajowej Administracji Skarbowej:

  • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych; oraz
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa

Lektura opublikowanych przepisów oraz ich uzasadnienia nasuwa szereg szczegółowych pytań, dotyczących m.in. zakresu przekazywanych danych.

Polska Rada Biznesu wraz z Fundacją Panoptykon zaprosiły przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Finansów do podjęcia rozmowy na temat zaproponowanych rozwiązań.

Naszym gościem był Filip Świtała, Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów.

Zgodziliśmy się, że co do pilności i wagi problemów, których dotyczą projektowane przepisy. Stworzenie skutecznego systemu wykrywania i przeciwdziałania przestępstwom skarbowym, w szczególności wyłudzeniom podatku VAT, leży w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i obywateli. Stąd też żadna ze stron nie kwestionowała zasadności działań regulacyjnych zmierzających w tym kierunku. Dyskusja toczyła się wokół systemu kontroli, w ramach którego mają być przetwarzane dane o transakcjach realizowanych przez wszystkich przedsiębiorców (a tym samym dane osobowe ich klientów i pracowników).

Dziękując wszystkim stronom za udział w debacie i merytoryczną dyskusję, wyrażamy głęboką nadzieję na dalsze konsultacje i szerszą debatę publiczną.

archiwum: