Panel logowania
EN PL
Logowanie nie powiodlo się, spróbuj ponownie.
Nie znaleziono twojego adresu mailowego w bazie członków.
Hasło zostało pomyślnie wysłane a twój adres e-mail
Zapomniałeś hasła?

Śniadanie Prasowe Polskiej Rady Biznesu – 22 czerwca 2016
wróć do aktualności

28 czerwca, 2016

Przedstawiciele polskich mediów już drugi raz mieli okazję do uczestnictwa w cyklicznym Śniadaniu Prasowym Polskiej Rady Biznesu. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Pałacu Sobańskich – siedzibie Rady. Wojciech Kostrzewa, Rzecznik PRB i prowadzący spotkanie oraz Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista PRB omówili najważniejsze czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływające obecnie na polską gospodarkę i odpowiedzieli na pytania dziennikarzy.

Tematem, który zdominował pierwszą część spotkania było referendum w sprawie ewentualnego „Brexitu” – zdaniem Wojciecha Kostrzewy „wydarzenie dekady”. Janusz Jankowiak jako podstawową przyczynę obecnej sytuacji, w której o dalszym członkostwie zdecydują obywatele, wskazał politykę wewnętrzną Wielkiej Brytanii. Kraj pozostaje w pełni autonomiczny w wielu obszarach, pozostając poza strefą Schengen i posiadając własną walutę. Co więcej wyjście ze struktur unijnych wcale nie musiałoby oznaczać dużych zmian gospodarczych, ponieważ wiele obecnie regulowanych aspektów zostałoby unormowanych nowymi umowami. Zdaniem ekonomisty „Brexit” byłby dla Brytyjczyków nieopłacalny, ale jego potencjalne skutki są już od dawna przewidywane, co zmniejszy ewentualny szok po wynikach referendum.

Wojciech Kostrzewa zwrócił uwagę gości na potencjalne skutki „Brexitu” dla Polski. Partia rządząca w Wielkiej Brytanii należy w Parlamencie Europejskim do tej samej frakcji co Prawo i Sprawiedliwość. Co więcej, stanowi przeciwwagę dla silnych w polityce europejskiej tendencji etatystycznych. Rzecznik PRB podkreślił również, że „Brexit” nie odbyłby się natychmiast i w jednej chwili. Wieloletnie negocjowanie zasad opuszczenia Unii dałoby czas na stworzenie nowych płaszczyzn współpracy. Wskazał również, że zwycięstwo eurosceptyków będzie nowym bodźcem dla proeuropejskich Szkotów, którzy mogą zdecydować się wznowić starania o odłączenie od Wielkiej Brytanii.

Eksperci PRB odnieśli się także do tematu kredytów frankowych, który od miesięcy nie znika z pierwszych stron gazet. Zdaniem Wojciecha Kostrzewy właśnie przedłużająca się debata publiczna jest dla sektora bankowego bardzo szkodliwa. Brak pewności odnośnie ewentualnych kosztów jakie może nałożyć na banki ustawa sprawia, że rośnie nieufność inwestorów. Same banki w obliczu niestabilności zaczynają natomiast z coraz większymi obawami udzielać kredytów. Tym samym brak ostatecznej decyzji w sprawie problemu frankowego przekłada się na sytuację osób i przedsiębiorstw poszukujących finansowania.

Zdaniem Janusza Jankowiaka państwo nie może przejmować na siebie ryzyka wynikającego z prywatnych kontraktów. Taka interwencja poważnie wzmacnia ryzyko nadużycia (moral hazard).

Ostatnim, choć z pewnością nie najmniej istotnym tematem spotkania była rządowa propozycja umożliwiająca wprowadzenie w prywatnej firmie zarządu komisarycznego na podstawie decyzji prokuratury. Wojciech Kostrzewa i Janusz Jankowiak podkreślili, że konfiskata nielegalnie zdobytego majątku jest ważnym i moralnie w pełni słusznym elementem odpowiedzialności za przestępstwo. Zwrócili jednak uwagę na to, że projekt ustawy zakłada możliwość wprowadzenia zarządu komisarycznego w przypadku jedynie podejrzenia popełnienia przestępstwa i na podstawie decyzji prokuratora, a nie sądu. Jedną z podstawowych zasad polskiego prawa jest domniemanie niewinności i zdaniem obu ekspertów propozycja rządzących nie może tej zasady przekreślać. Przedstawiony projekt stwarza możliwości licznych nadużyć i nie sprzyja wzmacnianiu polskiej przedsiębiorczości, rozmijając się z formułowanym przez Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, przekazem o szerokim wsparciu rządu dla biznesu.

archiwum: