Panel logowania
EN PL
Logowanie nie powiodlo się, spróbuj ponownie.
Nie znaleziono twojego adresu mailowego w bazie członków.
Hasło zostało pomyślnie wysłane a twój adres e-mail
Zapomniałeś hasła?

Uroczysta kolacja i zwiedzanie Muzeum Narodowego w Warszawie
wróć do aktualności

28 października, 2016

W czwartek, 27 października w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta kolacja dla Członków Polskiej Rady Biznesu połączona ze zwiedzaniem Muzeum. Wieczór okazał się doskonałą okazją nie tylko do obcowania z najwyższej jakości sztuką, ale także pogłębionych rozważań nad tradycją i współczesnością mecenatu w Polsce.

Spotkanie rozpoczął Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu. Po przywitaniu zgromadzonych gości, postawił pytanie, które okazało się motywem przewodnim całej dyskusji – w jaki sposób sztuka może i powinna być współcześnie finansowana?

Dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, przedstawiła najważniejsze projekty realizowane obecnie przez Muzeum. Galeria Sztuki Dawnej – ogromne przedsięwzięcie prezentujące różne gatunki sztuki w układzie socjologicznym, Galeria Sztuki Starożytnej czy wystawa designu i wzornictwa mimo iż zachwycają ambitną wizją twórców, wciąż pozostają niedofinansowane.

Odpowiedzi na potrzeby Muzeum aktywnie poszukuje Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Jego działalność przybliżył zgromadzonym Członek PRB i Prezes Zarządu „Przyjaciół MNW” – Paweł Kastory. Z pasją opowiadał o niezwykłym projekcie zrealizowanym dzięki wsparciu finansowemu Wojciecha Pawłowskiego i jego rodziny – renowacji, wielokrotnie później nagradzanej, Galerii Faras. Mówił też o tym jak każdy z nas może wesprzeć Muzeum Narodowe. Sfinansowanie specjalnych ławek w parku obok Królikarni, uczestnictwo w reaktywowanym po latach balu karnawałowym w Muzeum, zakup dedykowanych sukien balowych, to tylko część ze sposobów na dołożenie symbolicznej cegiełki do budowy polskiego dziedzictwa kulturowego.

Wśród bardziej tradycyjnych form wspierania Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” Paweł Kastory wymienił pakiety członkowskie o różnej wartości. Dopasowane do możliwości i potrzeb darczyńców, upoważniają m.in. do udziału w prelekcjach, przedpremierowych pokazach wystaw czasowych czy zwiedzaniu kuratorskim.

Dyskusję przy kolacji podsumował Wojciech Pawłowski, który potwierdził, że wspieranie kultury wysokiej to jedna z najbardziej satysfakcjonujących form mecenatu.

Po kolacji odbyło się zwiedzanie wystawy Malarstwa Polskiego XVIII i XIX wieku, które dzięki uprzejmości Dyrekcji miało miejsce po oficjalnym zamknięciu gmachu Muzeum. W rolę oprowadzającego wcieliła się Dyrektor Agnieszka Morawińska, która w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiedziała o prezentowanych zbiorach.

Galeria

archiwum: