Znamy laureatów Nagrody PRB

Po raz ósmy wręczono Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Nagrodę PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES otrzymał Igor Klaja – twórca najsilniejszej polskiej sportowej marki 4F, założyciel i prezes spółki OTCF. Laureatką Nagrody PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA została Róża Rzeplińska – współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia 61. Kapituła konkursu Nagrodą specjalną PRB im. Jana Wejcherta uhonorowała Jerzego Owsiaka twórcę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy w historii nie wyłoniono laureata Nagrody PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE. Wszyscy trzej finaliści: Dawid Cycoń z ML System, Rafał Modrzewski z ICEYE oraz Wiktor Schmidt z Netguru otrzymali wyróżnienia. Uroczysta Gala odbyła się 27 maja 2019 roku w warszawskim Ufficio Primo.

Już piętnaście lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej, ale to dopiero piętnaście lat! Nasi tegoroczni laureaci i finaliści – to obywatele, i obywatelki świata, Europejczycy, absolutnie równorzędni partnerzy światowych firm i organizacji. Zmieniają świat na lepsze, są ciekawi, otwarci i bez kompleksów. Ich siła to wspólne działanie, bo lepszy świat to właśnie współdziałanie – mówi Wojciech Kostrzewa, Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB.

Oto sylwetki tegorocznych laureatów:

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii

SUKCES

Igor Klaja – założyciel i prezes spółki OTCF, która zbudowana jest na pasji do sportu, wytrwałości i konsekwencji. To polska firma odzieżowa, która od blisko 20 lat specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży odzieży sportowej i akcesoriów dla konsumentów oraz sportu zawodowego. W swoim portfolio ma markę 4F, która jest najsilniejszą polską marką sportową. OTCF łączy kompetencje i technologie ze świata sportu ze światem stylu i mody. Jej produkty dostępne są w 34 krajach świata. Od 2010 roku w strojach 4F występują polscy olimpijczycy. W 2020 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w strojach 4F wystąpi 8 reprezentacji.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Róża Rzeplińska – Stowarzyszenie 61. Współzałożycielka i prezes niezależnej, apartyjnej, pozarządowej organizacji, której intencją jest ochrona prawa obywateli do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Prawo to gwarantuje art. 61 Konstytucji RP. Od 2006 roku w serwisie MamPrawoWiedziec.pl prezentuje dane o doświadczeniu zawodowym i społecznym, poglądach, aktywności i stanie majątku posłów, senatorów, posłów do Parlamentu Europejskiego, prezydentów miast oraz kandydatów na te funkcje. Stowarzyszenie 61 działa w przekonaniu, że im więcej opinia publiczna wie na temat kandydatów, tym roztropniejszych dokonuje wyborów.

Nagroda specjalna PRB im. Jana Wejcherta

Jerzy Owsiak – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 27 lat, niezłomny w swojej pasji i absolutnie zaangażowany, tworzy jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych w Polsce. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dociera w każdy zakątek Polski. Skutecznie przełamuje wykluczenie małych miejscowości i wsi, a w dużych miastach przełamuje alienacje i buduje społeczności lokalne. Co roku Orkiestra zbiera coraz więcej środków, które w sposób przemyślany i systemowy wspierają najbardziej wymagające obszary polskiej służby zdrowia. To za sprawą WOŚP wszystkie dzieci w Polsce mają po urodzeniu badany słuch. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, to największa polska akcja charytatywna oparta na prywatnych darczyńcach, która dała nastolatkom poczucie przynależności społecznej. To zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych i pozytywnie kojarzonych polskich marek na świecie.

Wszyscy laureaci „biznesowych Oskarów” w obecności blisko pół tysiąca znamienitych gości uroczystej Gali otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert. Dodatkowa nagroda finansowa w wysokości 100 tys. złotych trafiła do Róży Rzeplińskiej.

Po raz pierwszy w historii Nagrody, Kapituła Konkursu nie wyłoniła laureata Nagrody PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE. Wszyscy trzej finaliści: Dawid Cycoń – współzałożyciel, prezes zarządu ML System, Rafał Modrzewski – współzałożyciel i CEO spółki ICEYE oraz Wiktor Schmidt – współtwórca i CEO Netguru, otrzymali wyróżnienia.

Zobacz również

Apel Rady Przedsiębiorczości o dialog i wsparcie instytucji fundacji rodzinnej

29 sierpnia 2024

„Ponad 1000 fundacji zaufało państwu. Czy słusznie?” – pod takim tytułem Rada Przedsiębiorczości, forum największych polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców, opublikowała swój apel do Ministra Finansów. Jak zauważają sygnatariusze apelu, „w pierwszym roku obowiązywania ustawy o fundacjach rodzinnych polscy przedsiębiorcy zaufali państwu i zarejestrowali ponad 1000 fundacji”. Kilkaset kolejnych wniosków o rejestrację czeka na rozpatrzenie. Pokazuje […]

czytaj więcej

STOP agresji i bezkarności w wirtualnej przestrzeni

1 sierpnia 2024

Ten apel Polskiej Rady Biznesu (PRB) zjednoczył ponad 200 największych polskich przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji biznesowych i mediów. Jednym głosem wzywają oni ministra Adama Bodnara do podjęcia legislacyjnej walki z fake newsami i mową nienawiści w przestrzeni wirtualnej. „Podjęcie takiej walki to absolutna konieczność, gdyż wraz z rozwojem technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji rosną możliwości produkcji […]

czytaj więcej

Biznes apeluje do Ministra Sprawiedliwosci o walkę z fake newsami

10 lipca 2024

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich zaapelowały do Ministra Sprawiedliwości o zdecydowaną walkę z publikowanymi fałszywymi informacjami (fake news) oraz mową nienawiści (hate speech) w świecie wirtualnym. „Wirtualna agresja napędzana poczuciem bezkarności i braku odpowiedzialności za słowa niejednokrotnie przekształca się w rzeczywiste […]

czytaj więcej
en/pl


^