OŚWIADCZENIE: „Prosimy nie regulować odbiorników, czyli ciąg dalszy wojny z TVN-em”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na staży wolności słowa i stabilności rynku medialnego, po raz kolejny realizuje interesy polityczne rządzących. Polska Rada Biznesu stanowczo protestuje przeciwko wstrzymywaniu przedłużenia koncesji kanału TVN7 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Działania te nie mają żadnej podstawy prawnej i naruszają międzynarodowe umowy handlowe. Podobnie jak w przypadku ustawy „Lex TVN” i wcześniejszej nagonki KRRiT na TVN, jest to kolejna odsłona politycznej wojny, którą partia rządząca wytoczyła przeciwko Grupie Discovery. 

Koncesja na nadawanie kanału TVN7 wygasa 25 lutego 2022 roku. Grupa Discovery złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o przedłużenie koncesji ponad rok temu – 23 grudnia 2020 roku – i dotychczas nie otrzymała decyzji. Mamy tu do czynienia ze skandalicznym traktowaniem legalnie działającego przedsiębiorstwa i uniemożliwianiem mu planowania jakichkolwiek działań. Jest to bezprawny i nieuzasadniony zamach na własność prywatną. TVN7 nadaje w Polsce od lat zgodnie ze wszystkimi zapisami prawa, a obecne wątpliwości KRRiT pozostają sprzeczne zarówno z jej wcześniejszą decyzją w sprawie koncesji kanału TVN24, jak i prezydenckim wetem ustawy „Lex TVN”. 

Jeśli KRRiT nie przedłuży koncesji, ucierpi nie tylko TVN7 i jego widzowie, którzy stracą bezpłatny dostęp do tego kanału, ale też cała branża medialna w Polsce. Dla inwestorów będzie to sygnał, że polski rynek mediów nie podlega ochronie prawnej, a urzędnicy mogą arbitralnie naginać przepisy prawa w imię politycznych interesów. W ten oto sposób rządzący mówią wprost, że wolne, niezależne od władzy media nie są w naszym kraju mile widziane. 

Dodać należy, że wszystko to dzieje w chwili, gdy nasi amerykańscy sojusznicy wysyłają kolejnych swoich żołnierzy na polską granicę.  W tym kontekście, polityczny atak na wielki amerykański koncern medialny jest sprzeczny z polską racją stanu i skrajnie nieodpowiedzialny.   

Domagamy się, by Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uszanowała przepisy obowiązującego w Polsce prawa i niezwłocznie przedłużyła koncesję kanału TVN7. Każda inna decyzja – oraz zwlekanie z wydaniem decyzji – będzie oznaczać, że główny organ państwowy, który ma chronić wolność słowa i stabilność rynku medialnego, działa wbrew swojej misji, a tym samym poważnie narusza interes publiczny. 

Zobacz również

Raport inicjatywy SprawdzaMY identyfikuje 100 przypadków „gold-platingu”

29 maja 2025

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, we współpracy z Fundacją Wsparcia Przedsiębiorczości oraz Kancelarią DZP opublikowała raport „Gold-plating i nadregulacja przy implementacji prawa UE do polskiego porządku prawnego”. Raport opisuje 100 przypadków szeroko rozumianego „gold-platingu” i nadregulacji w polskim porządku prawnym. Chodzi o wdrażanie prawa Unii Europejskiej, które wykracza poza wymagania unijne, generując dodatkowe obciążenia dla polskich przedsiębiorców. W Raporcie […]

czytaj więcej

Polska Rada Biznesu wybrała nowe władze na lata 2025–2027 – 50% zarządu to kobiety!

28 maja 2025

Na stanowisko prezesa ponownie wybrano Wojciecha Kostrzewę. W skład zarządu weszły 3 przedsiębiorczynie i 3 przedsiębiorców. Taka proporcja to rzadkość w organizacjach tego typu, zwykle zdominowanych przez mężczyzn. Obok Wojciecha Kostrzewy (m.in. Stadler Rail, ERGO Hestia), nowy zarząd Polskiej Rady Biznesu tworzą: Małgorzata Adamkiewicz (Adamed Pharma), Beata Balas-Noszczyk (DWF Law), Anna Szczygielska (Zakłady Automatyki Kombud), Marian […]

czytaj więcej

SprawdzaMY – Przedsiębiorcy dla Polski

3 marca 2025

Polska Rada Biznesu wspiera inicjatywę SprawdzaMY – Przedsiębiorcy dla Polski, która ma na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to oddolna akcja, której głównym celem jest opracowanie konkretnych rozwiązań w zakresie deregulacji, uproszczeń i ułatwień w obrocie gospodarczym. Deregulacja i uproszczenia procedur gospodarczych przyniosą korzyści wszystkim obywatelom, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności […]

czytaj więcej
en/pl


^