Polska misja archeologiczna „Mastaba Faraona w Sakkarze” w Egipcie, realizowana przez naukowców z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN), otrzymała w ostatniej chwili finansowe wsparcie od przedsiębiorców z Polskiej Rady Biznesu: Grzegorza Bielowickiego, Beaty Drzazgi i Marka Jankowskiego, a także fundacji OmenaArt Foundation. Dzięki ich hojności pierwsza część misji, której początek zaplanowano na 25 stycznia br., będzie mogła kontynuować badania.
Naukowcy powrócą do starożytnej nekropolii w Sakkarze, by zbadać grobowiec Faraona Szepseskafa (tzw. Mastaba Faraona) – wyjątkowy obiekt, który nigdy wcześniej nie był poddany szczegółowym analizom.
Mastaba Faraona znajduje się na liście UNESCO i jest obecnie jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. O powierzeniu prac konserwatorsko-archeologicznych polskim naukowcom zadecydowały ich dotychczasowe, spektakularne odkrycia na terenie Egiptu oraz wieloletnia, owocna współpraca pomiędzy badaczami reprezentującymi oba kraje.
Dr Krzysztof Radtke – wiceszef misji: Bez natychmiastowego wsparcia przedsiębiorców zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, a także OmenaArt Foundation, nasza misja mogłaby po prostu nie polecieć do Egiptu. W imieniu wszystkich uczestników projektu Mastaba Faraona, chciałbym serdecznie podziękować nie tylko za pomoc finansową, która ma dla nas fundamentalne znaczenie, ale również za życzliwość i zrozumienie, w jak ważnym przedsięwzięciu bierzemy udział. Mam nadzieję, że wspólna realizacja tego niezwykłego projektu pozwoli na zbudowanie, wzorem innych krajów na świecie, trwałego i owocnego partnerstwa publiczno-prywatnego.
Pracami polsko-egipskiej misji kierują prof. Teodozja Rzeuska oraz dr Ahmed Reheema, a opiekunem naukowym jest prof. Karol Myśliwiec – jeden z najwybitniejszych archeologów Egiptu, odkrywca grobowca Wezyra Merefnebefa w Sakkarze.
Faraon Szepseskaf, który rządził Egiptem w okresie IV dynastii, porzucił tradycję budowania grobowców w formie piramidy i postanowił wznieść ogromnych rozmiarów grobowiec, zwany mastabą – słowo to w języku arabskim oznacza ławę. Miejsce pochówku Szepseskafa znajduje się na terenie nekropoli w Sakkarze i jest nieco oddalone od piramid zbudowanych w Gizie przez faraonów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. To jego położenie, kształt oraz skrywane pod piaskami pustyni inne tajemnice będą analizowane i odkrywane właśnie przez polskich archeologów.
Zebrane dotychczas fundusze w ramach pierwszej części misji pozyskano także za pośrednictwem serwisu Patronite oraz dzięki bezpośrednim wpłatom od darczyńców indywidualnych.
Przedstawiciele polskiego rządu podsumowali prace Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji, w której pracach brali udział również reprezentanci Polskiej Rady Biznesu. W trakcie spotkań przedsiębiorców z rządem dyskutowano o propozycjach rozwiązań legislacyjnych i gospodarczych, które wyznaczą kierunek polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Podczas konferencji prasowej 5 lutego przedstawiciele rządu podsumowali działalność Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji. Wyniki […]
Polska Rada Biznesu wspólnie z BNI Polska, CorporateConnections™ PL i Konfederacją Lewiatan otrzymała Wektor Serca 2024 za inicjatywę „Przedsiębiorcy dla powodzian”. Dziękujemy Kapitule za docenienie współpracy środowisk biznesowych na rzecz pomocy osobom dotkniętym kataklizmem i niwelowania powstałych w jego wyniku szkód. Gratulujemy też wszystkim laureatom Wektorów, zwłaszcza członkom Polskiej Rady Biznesu: dr n. med. Małgorzacie […]
12 grudnia w naszej siedzibie odbyła się Tech Impact Night, która była niezwykłym świętem partnerstw łączących wizjonerskich liderów technologii i ambitne organizacje działające na rzecz społeczeństwa. Te partnerstwa realnie zmieniają życie. Rok 2024 to dla Tech to The Rescue odblokowanie usług technicznych o wartości ponad 6 milionów dolarów na rzecz zmian społecznych oraz partnerstwa angażujące […]