Polska Rada Biznesu ponownie przestrzega przed negatywnymi skutkami zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Radzie Biznesu (PRB) podtrzymują sprzeciw wobec próby zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS przez posłów koalicji rządzącej. Rząd wycofał się z tego rozwiązania przed wyborami i uznał argumenty wyrażone w bezprecedensowym wspólnym proteście 65 największych polskich organizacji pracodawców. Teraz projekt znów trafił do Sejmu jako inicjatywa poselska.

W ocenie PRB rządzący, w ramach próby doraźnego zwiększenia przychodów budżetowych, nie doceniają skali negatywnych efektów zwiększenia opodatkowania biznesu. Zniesienie limitu oznacza bowiem między innymi:

Pogorszenie stanu gospodarki

Badania[1] wykazują, że klin podatkowy (czyli różnica między całkowitym kosztem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a wynagrodzeniem trafiającym do kieszeni pracownika) jest jedną z największych bolączek polskich przedsiębiorców. Rosnące koszty pracy w połączeniu ze zwiększonym klinem będą ograniczać możliwości rozwoju polskich firm, co negatywnie wpłynie na gospodarkę i wpływy budżetowe. Będą też zachętą do przesuwania pracowników z etatów na alternatywne formy zatrudnienia – ze szkodą dla budżetu państwa.

Odpływ specjalistów za granicę

Wyższe składki na ZUS oznaczają podniesienie kosztów pracy i podatków dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Najbardziej ucierpią na tym branże innowacyjne, których pracownicy znajdą lepsze warunki pracy poza krajem, co odbije się bezpośrednio na konkurencyjności polskich firm, ich innowacyjności i inwestycjach.

Docelowe bankructwo systemu emerytalnego

Zmiana będzie miała także negatywne skutki dla budżetu państwa w dłuższym horyzoncie. Jest oczywiste, że dzisiejsze wyższe wpływy z podniesionych składek nie będą odkładane na przyszłe wyższe emerytury, tylko zostaną wydane na bieżące potrzeby. W efekcie za dzisiejsze wydatki zapłacą przyszłe pokolenia, które w perspektywie 20 lat zmuszone będą sfinansować wypłatę ogromnych emerytur dla osób o najwyższych dochodach. To rozwiązanie całkowicie narusza sprawiedliwość międzypokoleniową – jest życiem na koszt dzieci i wnuków.

Niższe realne wpływy budżetowe

Rząd zakłada, że zniesienie limitu składek zwiększy przychody budżetu o 7,1 mld złotych w 2020 r., tymczasem analizy makroekonomiczne wskazują, że te wpływy mogą być w praktyce mniejsze nawet o 50% z uwagi na przechodzenie zatrudnionych na alternatywne formy zatrudnienia. Dodatkowo, z racji wyższych emerytur, które nowe prawo spowoduje, z każdym rokiem wydatki ZUS będą skokowo rosły i dociążały budżet.

 

Podsumowując: w ocenie przedsiębiorców zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, proponowane zmiany nie przyniosą korzyści dla budżetu zakładanych przez koalicję rządzącą, a równocześnie pogorszą sytuację polskich przedsiębiorstw i zdewastują docelowo system emerytalny.

Oburzający jest również termin próby wprowadzenia zmian: 45 dni przed końcem roku, kiedy firmy zaplanowały już budżety na przyszły rok i nie mają szansy na dostosowanie się do nowych przepisów.

W tym kontekście PRB apeluje do koalicji rządzącej o wycofanie się z planowanych zmian oraz do Senatu i Prezydenta oraz opozycji parlamentarnej o aktywne działanie w celu ich zablokowania.


[1] Przedsiębiorca wysłuchany? Czego potrzebuje do rozwoju, raport Polskiej Rady Biznesu i Polityki Insight: https://prb.pl/wp-content/uploads/2019/05/Przedsiebiorca-wysluchany.pdf

Zobacz również

Ruszyła Polish Studies Foundation prof. Normana Daviesa

13 marca 2023

Profesor Norman Davies, historyk i autor bestsellerów o statusie celebryty, stworzył program Polish Studies Foundation, który może stać się ważnym elementem polskiej dyplomacji kulturalnej, służącym wzmocnieniu pozycji Polski w świecie. Misją Polish Studies Foundation jest zwiększenie wiedzy o Polsce w świecie anglojęzycznym poprzez włączenie studiów o Polsce do programów nauczania za granicą, a także promocję […]

czytaj więcej

Apel Polskiej Rady Biznesu w sprawie zatrzymania Rafała Baniaka

1 lutego 2023

Wyrażamy głębokie oburzenie zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne naszego kolegi Rafała Baniaka, znanego menedżera, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego oraz prezesa Pracodawców RP. To kolejny raz, gdy środek przymusu, który powinien być ostatecznością, stosowany jest jako widowisko medialne realizowane w świetle kamer. Z obawą obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy w żaden sposób […]

czytaj więcej

Akcja Marszałka Senatu i PRB dla Ukrainy

7 grudnia 2022

6 grudnia z inicjatywy Senatu RP przy współpracy z Polską Radą Biznesu z Lublina wyruszył transport dwóch tirów z butami zimowymi dla walczących Ukraińców. Zakup i transport zostały w całości sfinansowane przez członków PRB. W konferencji prasowej poprzedzającej wysłanie transportu wzięli udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, prezes PRB Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Rady Gospodarczej […]

czytaj więcej
en/pl


^