TAK dla reżimu sanitarnego – NIE dla narodowej kwarantanny

Polska Rada Biznesu sprzeciwia się perspektywie wprowadzenia „narodowej kwarantanny”, o której premier Mateusz Morawiecki mówił podczas konferencji prasowej 4 listopada br. Receptą na zmniejszenie liczby zakażeń jest skuteczne egzekwowanie istniejących przepisów sanitarnych, a nie zamknięcie gospodarki, które doprowadzi do pogłębienia kryzysu. Apelowaliśmy o to już pod koniec września.

Wbrew swoim wcześniejszym deklaracjom, polski rząd przedstawił plan walki z pandemią, który oznacza całkowity paraliż gospodarki. Tak radykalne rozwiązanie, ogłoszone zaledwie dziesięć dni przed ewentualnym wprowadzeniem, budzi zdecydowany sprzeciw przedsiębiorców, z którymi nikt nie konsultował proponowanych zmian i którzy nie dostali czasu, by się na nie przygotować. Dla tysięcy polskich firm, które wciąż mierzą się ze skutkami wiosennego lockdownu, tak daleko idące obostrzenia będą równoznaczne z koniecznością redukcji zatrudnienia, a nawet bankructwem. Deklarowane wsparcie rządowe nie wyrówna poniesionych strat, za to poważnie nadszarpnie finanse publiczne. Czy warto narażać firmy i społeczeństwo na tak dotkliwe konsekwencje, skoro działalność gospodarcza nie jest obecnie źródłem ognisk pandemicznych?

Sytuacja w firmach jest stabilna. Dzięki właściwej strategii i rygorystycznym reżimom sanitarnym, zakażenie dotyka nielicznych pracowników, a ci natychmiast poddawani są kwarantannie. Ogólnokrajowe dane potwierdzają, że wzrost liczby zakażeń w społeczeństwie nie ma nic wspólnego z aktywnością firm. Wynika przede wszystkim z nieprzestrzegania dotychczasowych obostrzeń, zwłaszcza nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Skuteczna polityka przeciwdziałania pandemii powinna się skupiać właśnie na egzekwowaniu przepisów sanitarnych, zwiększeniu kontroli ich przestrzegania i zaostrzeniu kar za ich nieprzestrzeganie. Pozwoli to nie tylko zahamować ekspansję wirusa, lecz także uchronić gospodarkę przed całkiem realną katastrofą.

Wszystko wskazuje na to, że COVID-19 pozostanie z nami przez wiele najbliższych miesięcy. Jeśli mamy to przetrwać, walka z pandemią musi mieć charakter strategiczny: należy dążyć do wykrywania ognisk, skutecznego izolowania zakażonych, utrzymywania rygorystycznego reżimu sanitarnego, zwiększania wydolności służby zdrowia i edukacji społeczeństwa. Przedsiębiorcy od początku wiedzieli, jak należy działać: wzięli na siebie odpowiedzialność za zdrowie pracowników, przeorganizowali pracę w firmach, wprowadzili pracę zdalną na dużą skalę oraz przeznaczyli ogromne środki na testowanie i systemy bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko transmisji wirusa. Z polskich firm popłynęło też potężne wsparcie dla publicznej opieki zdrowotnej: pieniądze, sprzęt, odzież ochronna, środki sanitarne, testy, lekarstwa i preparaty medyczne. Solidarne działania przedsiębiorców pozwoliły zwiększyć wykrywalność zakażeń i obsłużyć większą liczbę pacjentów. Dziś domagamy się od polskich władz, by wprowadzały przemyślane rozwiązania, które umożliwią firmom dalsze funkcjonowanie.

Apelujemy do polskiego rządu, aby korzystał z doświadczeń przedsiębiorców, konsultował z nimi wprowadzane rozwiązania i współpracował w zakresie wypracowywania standardów bezpiecznego funkcjonowania gospodarki. Ze swojej strony deklarujemy pełną gotowość do podjęcia takiej współpracy.

Zobacz również

Biznes apeluje do Ministra Sprawiedliwosci o walkę z fake newsami

10 lipca 2024

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich zaapelowały do Ministra Sprawiedliwości o zdecydowaną walkę z publikowanymi fałszywymi informacjami (fake news) oraz mową nienawiści (hate speech) w świecie wirtualnym. „Wirtualna agresja napędzana poczuciem bezkarności i braku odpowiedzialności za słowa niejednokrotnie przekształca się w rzeczywiste […]

czytaj więcej

Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają… i powinny być one chronione prawem autorskim

4 lipca 2024

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie.   Praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać. Polskie […]

czytaj więcej

Forum finansowania mikro, małych i średnich przedsiębiorców

17 czerwca 2024

Związek Banków Polskich we współpracy z kluczowymi organizacjami rynku biznesu w Polsce, w tym Polską Radą Biznesu, oraz pod patronatami m.in.: Ministra Rozwoju i Technologii i Komisji Europejskiej, serdecznie zaprasza wraz z Partnerami Branżowymi na Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, które odbędzie się 3-4 lipca w Sound Garden Hotel Warsaw. Tematem przewodnim najbliższego Forum będą „Finanse dla […]

czytaj więcej
en/pl


^