Polska Rada Biznesu sprzeciwia się perspektywie wprowadzenia „narodowej kwarantanny”, o której premier Mateusz Morawiecki mówił podczas konferencji prasowej 4 listopada br. Receptą na zmniejszenie liczby zakażeń jest skuteczne egzekwowanie istniejących przepisów sanitarnych, a nie zamknięcie gospodarki, które doprowadzi do pogłębienia kryzysu. Apelowaliśmy o to już pod koniec września.
Wbrew swoim wcześniejszym deklaracjom, polski rząd przedstawił plan walki z pandemią, który oznacza całkowity paraliż gospodarki. Tak radykalne rozwiązanie, ogłoszone zaledwie dziesięć dni przed ewentualnym wprowadzeniem, budzi zdecydowany sprzeciw przedsiębiorców, z którymi nikt nie konsultował proponowanych zmian i którzy nie dostali czasu, by się na nie przygotować. Dla tysięcy polskich firm, które wciąż mierzą się ze skutkami wiosennego lockdownu, tak daleko idące obostrzenia będą równoznaczne z koniecznością redukcji zatrudnienia, a nawet bankructwem. Deklarowane wsparcie rządowe nie wyrówna poniesionych strat, za to poważnie nadszarpnie finanse publiczne. Czy warto narażać firmy i społeczeństwo na tak dotkliwe konsekwencje, skoro działalność gospodarcza nie jest obecnie źródłem ognisk pandemicznych?
Sytuacja w firmach jest stabilna. Dzięki właściwej strategii i rygorystycznym reżimom sanitarnym, zakażenie dotyka nielicznych pracowników, a ci natychmiast poddawani są kwarantannie. Ogólnokrajowe dane potwierdzają, że wzrost liczby zakażeń w społeczeństwie nie ma nic wspólnego z aktywnością firm. Wynika przede wszystkim z nieprzestrzegania dotychczasowych obostrzeń, zwłaszcza nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Skuteczna polityka przeciwdziałania pandemii powinna się skupiać właśnie na egzekwowaniu przepisów sanitarnych, zwiększeniu kontroli ich przestrzegania i zaostrzeniu kar za ich nieprzestrzeganie. Pozwoli to nie tylko zahamować ekspansję wirusa, lecz także uchronić gospodarkę przed całkiem realną katastrofą.
Wszystko wskazuje na to, że COVID-19 pozostanie z nami przez wiele najbliższych miesięcy. Jeśli mamy to przetrwać, walka z pandemią musi mieć charakter strategiczny: należy dążyć do wykrywania ognisk, skutecznego izolowania zakażonych, utrzymywania rygorystycznego reżimu sanitarnego, zwiększania wydolności służby zdrowia i edukacji społeczeństwa. Przedsiębiorcy od początku wiedzieli, jak należy działać: wzięli na siebie odpowiedzialność za zdrowie pracowników, przeorganizowali pracę w firmach, wprowadzili pracę zdalną na dużą skalę oraz przeznaczyli ogromne środki na testowanie i systemy bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko transmisji wirusa. Z polskich firm popłynęło też potężne wsparcie dla publicznej opieki zdrowotnej: pieniądze, sprzęt, odzież ochronna, środki sanitarne, testy, lekarstwa i preparaty medyczne. Solidarne działania przedsiębiorców pozwoliły zwiększyć wykrywalność zakażeń i obsłużyć większą liczbę pacjentów. Dziś domagamy się od polskich władz, by wprowadzały przemyślane rozwiązania, które umożliwią firmom dalsze funkcjonowanie.
Apelujemy do polskiego rządu, aby korzystał z doświadczeń przedsiębiorców, konsultował z nimi wprowadzane rozwiązania i współpracował w zakresie wypracowywania standardów bezpiecznego funkcjonowania gospodarki. Ze swojej strony deklarujemy pełną gotowość do podjęcia takiej współpracy.
Profesor Norman Davies, historyk i autor bestsellerów o statusie celebryty, stworzył program Polish Studies Foundation, który może stać się ważnym elementem polskiej dyplomacji kulturalnej, służącym wzmocnieniu pozycji Polski w świecie. Misją Polish Studies Foundation jest zwiększenie wiedzy o Polsce w świecie anglojęzycznym poprzez włączenie studiów o Polsce do programów nauczania za granicą, a także promocję […]
Wyrażamy głębokie oburzenie zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne naszego kolegi Rafała Baniaka, znanego menedżera, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego oraz prezesa Pracodawców RP. To kolejny raz, gdy środek przymusu, który powinien być ostatecznością, stosowany jest jako widowisko medialne realizowane w świetle kamer. Z obawą obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy w żaden sposób […]
6 grudnia z inicjatywy Senatu RP przy współpracy z Polską Radą Biznesu z Lublina wyruszył transport dwóch tirów z butami zimowymi dla walczących Ukraińców. Zakup i transport zostały w całości sfinansowane przez członków PRB. W konferencji prasowej poprzedzającej wysłanie transportu wzięli udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, prezes PRB Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Rady Gospodarczej […]