Rada Przedsiębiorczości po raz kolejny protestuje przeciwko procedowanym przez PiS zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji. Nie chcemy żyć w kraju z jedyną słuszną linią przekazu medialnego, w kraju, w którym za nic ma się wolność gospodarczą i bezpieczeństwo narodowe.
Zapisy zawarte w projekcie nie mają żadnego merytorycznego uzasadnienia, mają za to czysto polityczny charakter. Przedstawiciele PiS i rządu zapewniają, że chodzi o ochronę polskich mediów przed wrogimi przejęciami przez firmy z państw uznawanych za nieprzychylne wobec NATO i UE, takich jak Chiny czy Rosja. Tyle tylko, że dziś jedynym podmiotem, w który uderza przygotowywana przez PiS nowelizacja, jest Grupa Discovery, właściciel telewizji TVN. Czy rządowa strategia bezpieczeństwa ma polegać na walce z amerykańską firmą? Biorąc pod uwagę globalny układ sił, otwieranie kolejnego pola konfliktu z liderem NATO i największym sojusznikiem militarnym Polski ma skutek dokładnie odwrotny do deklarowanego: zaproponowana nowelizacja podważa fundamenty bezpieczeństwa narodowego.
Gospodarcze i społeczne konsekwencje tego forsowanego przez PIS projektu będą równie katastrofalne. Przez ostatnie tygodnie wszyscy mówią głośno o zamachu na wolność mediów i wolność słowa. To nie są retoryczne chwyty. Ustawa „Anty-TVN” zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych, których na polskim rynku nie ma zresztą wielu. Dojdą do tego – a właściwie już są odczuwalne – fatalne skutki dla osłabionej pandemią gospodarki: wszyscy stracimy na spadku zaufania w relacjach z kluczowymi partnerami zagranicznymi i dalszym zahamowaniu prywatnych inwestycji.
Apelujemy, aby rządzący zmienili stanowisko, dopóki nie jest za późno. Możliwym rozwiązaniem byłoby uzupełnienie projektu o zapisy zgłoszone przez Porozumienie Jarosława Gowina, zakładające, że przewidywane ograniczenia nie będą dotyczyć podmiotów z krajów należących do OECD. Takie rozwiązanie łagodzi negatywne konsekwencje propozycji PiS-u i jest spójne z polskim ustawodawstwem regulującym stosunki gospodarcze w innych obszarach. Oczekujemy całkowitego odrzucenia projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w obecnym kształcie lub wprowadzenia stosownej poprawki.
Apelujemy również do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o niezwłoczne przedłużenie wygasającej we wrześniu koncesji TVN24. Wstrzymywanie przez 17 miesięcy decyzji w tej sprawie to bezprawna dyskryminacja legalnie działającego przedsiębiorstwa. Nie ma zgody na takie działania w demokratycznym państwie prawa!
Zapraszamy na stronę www Rady Przedsiębiorczości: https://radaprzedsiebiorczosci.org/
Profesor Norman Davies, historyk i autor bestsellerów o statusie celebryty, stworzył program Polish Studies Foundation, który może stać się ważnym elementem polskiej dyplomacji kulturalnej, służącym wzmocnieniu pozycji Polski w świecie. Misją Polish Studies Foundation jest zwiększenie wiedzy o Polsce w świecie anglojęzycznym poprzez włączenie studiów o Polsce do programów nauczania za granicą, a także promocję […]
Wyrażamy głębokie oburzenie zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne naszego kolegi Rafała Baniaka, znanego menedżera, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego oraz prezesa Pracodawców RP. To kolejny raz, gdy środek przymusu, który powinien być ostatecznością, stosowany jest jako widowisko medialne realizowane w świetle kamer. Z obawą obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy w żaden sposób […]
6 grudnia z inicjatywy Senatu RP przy współpracy z Polską Radą Biznesu z Lublina wyruszył transport dwóch tirów z butami zimowymi dla walczących Ukraińców. Zakup i transport zostały w całości sfinansowane przez członków PRB. W konferencji prasowej poprzedzającej wysłanie transportu wzięli udział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, prezes PRB Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Rady Gospodarczej […]