Rada Przedsiębiorczości przeciwko nowemu podatkowi

Rząd, zamiast proponować rozwiązania pomagające firmom przetrwać kryzys, planuje wprowadzić 50 proc. podatek od „zysków nadzwyczajnych”. Doprowadzi on do fali niekontrolowanych bankructw i uderzy w polską gospodarkę – ostrzega Rada Przedsiębiorczości.

Nowy podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa i firmy energetyczne, ale wszystkie duże przedsiębiorstwa, w tym prywatne z różnych branż, zatrudniające powyżej 250 osób. Pomysł nowego podatku pojawia się w momencie, kiedy przedsiębiorstwa borykają się z ogromnym wzrostem obciążeń związanym z gwałtownie rosnącymi cenami prądu, gazu i ciepła, spadkiem zamówień i trudnościami związanymi z zerwanymi łańcuchami dostaw. Grożą nam poważne trudności gospodarcze i recesja. Rząd, zamiast proponować rozwiązania łagodzące kryzys, zapowiada wprowadzenie kolejnego, absurdalnego podatku od nieistniejących zysków nadzwyczajnych, bo te ewentualnie mogą posiadać jedynie spółki Skarbu Państwa.

Krajowy podatek od nadzwyczajnych zysków będzie negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozbawiając ich środków i potencjału do konkurowania z firmami z krajów, w których podatek taki nie zostanie wprowadzony. Prace nad wprowadzeniem podatku od nadzwyczajnych zysków mogą być ewentualnie prowadzone na szczeblu Unii Europejskiej, tak aby jego wysokość i sposób poboru był taki sam we wszystkich krajach członkowskich UE.

Po klęsce rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie rząd, nie ucząc się na błędach, funduje firmom kolejny podatek, którego nie konsultuje z przedsiębiorcami. W piśmie kierującym założenia nowego podatku na rządowy Komitet Stały autor tego pomysłu, Minister Aktywów Państwowych, występuje wprost o pominięcie w dalszych pracach legislacyjnych etapów: uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania!

W dbałości o jakość prawa i jego kluczowego wpływu na firmy i gospodarkę, ustawy w tym obszarze powinny być rzetelnie konsultowane – w szczególności ze środowiskami przedsiębiorców i pracodawców, tak aby móc rzetelnie ocenić skutki ich wprowadzenia.

Odporność przedsiębiorstw i gospodarki na skrajnie szkodliwe rozwiązania ma swoje granice. W ostatnich kilku latach rządząca większość uchwaliła kilkadziesiąt nowych opłat, danin i podatków, w szczególności uderzających w przedsiębiorstwa. Podatek od zysków nadzwyczajnych, którym objęte zostaną firmy takich zysków nie osiągające, jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu. Jego celem jest wydrenowanie z firm pieniędzy, niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy.

Pobierz dokument

Zobacz również

SprawdzaMY – Przedsiębiorcy dla Polski

3 marca 2025

Polska Rada Biznesu wspiera inicjatywę SprawdzaMY – Przedsiębiorcy dla Polski, która ma na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to oddolna akcja, której głównym celem jest opracowanie konkretnych rozwiązań w zakresie deregulacji, uproszczeń i ułatwień w obrocie gospodarczym. Deregulacja i uproszczenia procedur gospodarczych przyniosą korzyści wszystkim obywatelom, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności […]

czytaj więcej

Spotkanie premiera z branżą IT

24 lutego 2025

Przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu: Jakub Dwernicki (cyber_Folks), Wiktor Schmidt (Netguru) i Roman Szwed (Atende) wzięli udział w spotkaniu premiera Donalda Tuska z liderami branży IT. Tematem rozmów była współpraca rządu i przedsiębiorców na rzecz rozwoju tej branży w Polsce. Spotkanie stanowiło istotny krok w kierunku zacieśnienia współpracy między sektorem publicznym a przedstawicielami branży IT. Podczas […]

czytaj więcej

Debata „Women on Boards” w PRB

21 lutego 2025

Czy warto rozmawiać o nierównościach płciowych we władzach firm? Warto na pewno, gdy swoje siły połączą biznes, akademia i media! W siedzibie PRB odbyła się debata poświęcona obecności kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach. Debatę „Women on Boards” zorganizowały wspólnie: prof. JoannaTyrowicz (Uniwersytet Warszawski i GRAPE), dr Małgorzata Durska (Polska Rada Biznesu) i Agnieszka […]

czytaj więcej
en/pl


^