Znamy finalistów 12. edycji Nagrody PRB!

W 12. edycji konkursu Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wyłoniła finalistów i finalistki spośród kilkuset nominacji nadesłanych z całej Polski. Zwycięzców poznamy 29 maja 2023 roku podczas finałowej Gali w warszawskim Ufficio Primo.

Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i liderów największych firm działających w Polsce, ogłosiła finałowe trójki w trzech kategoriach konkursowych:

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

  • Jakub Dwernicki – założyciel i prezes Grupy R22. Jest autorem strategii akwizycji biznesów hostingowych, która pozwoliła Grupie zostać wiodącą spółką technologiczną w regionie CEE. Obecnie dzięki skutecznym działaniom organicznym i punktowym akwizycjom skala działalności Grupy rośnie w tempie kilkudziesięciu procent rocznie, a R22 to globalny gracz.
  • Paweł Jarski – założyciel i prezes Grupy Elemental Holding, światowego lidera branży urban miningu prowadzącego swoją działalność w 35 krajach na trzech kontynentach. Grupa pozyskuje w sposób zrównoważony dla środowiskowo platynowce ze zużytych katalizatorów samochodowych, koncentrat złota, srebra i miedzi ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, płytek drukowanych oraz złomu metali nieżelaznych.
  • Marta Półtorak – prezes spółki Marma Polskie Folie działającej w ramach Grupy kapitałowej Marma mającej ponad 30-letnią tradycję, będącej jednym z liderów przetwórców tworzyw sztucznych w Europie. Zarządza też spółką Develop Investment, właścicielem Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall, największego wielofunkcyjnego kompleksu stolicy Podkarpacia, łączącego świat biznesu, kultury, handlu i rozrywki. Prowadzi ponadto spółkę Hotele Grupy Marma, która w 2012 roku otworzyła pierwszy na Podkarpaciu hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie.

Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:

  • Dr Paweł Kluczyński – z wykształcenia fizyk, doktor w dziedzinie spektroskopii laserowej. Założyciel i prezes firmy Airoptic, której produkty opierają się na stworzonej przez niego technologii laserowej. Tworzone przez firmę produkty pozwalają na bezkontaktowy pomiar gazu bezpośrednio w procesie przy użyciu promienia laserowego. Stosuje się je głównie do optymalizacji procesów przemysłowych w czasie rzeczywistym, co pozwala na uzyskanie dużych oszczędności energetycznych i redukcję emisji gazów do atmosfery. Klientami firmy są głównie firmy energetyczne, chemiczne, huty i rafinerie na całym świecie. Firma tworzy także produkty do monitoringu jakości powietrza. Produkty firmy Airoptic działają obecnie w ponad 40 krajach świata.
  • Piotr Harasimowicz – poznański przedsiębiorca związany z branżą IT i nowymi technologiami. Założyciel i CEO firmy Vector Synergy, która świadczy usługi konsultacji IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora defence & space. Wśród klientów firmy znajdują się takie organizacje jak NATO, Unia Europejska czy Europejska Agencja Kosmiczna.
  • Katarzyna i Filip Barańscy – założyciele KFB Acoustics, firmy działającej na rynku akustyki i zarządzania hałasem, oferując usługę designu akustycznego produktów i ich optymalizacji oraz dostarczając rozwiązania dla przemysłu w zakresie tłumienia hałasu i redukcji drgań. Firma z ponad 20 ośrodkami badawczymi na całym świecie, które tworzą jej radę naukową. KFB Acoustics jest też twórcą i właścicielem platformy edukacyjnej ACOUCOU, na której udostępniane są wizualne oraz interaktywne materiały edukacyjne.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:

  • Dr Magdalena Nazimek-Rakoczy – prezeska Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA, które od prawie 14 lat wspiera migrantów/ki i uchodźców/czynie. Jako prawniczka jest także koordynatorką zespołu prawnego działającego w ramach punktu poradnictwa Stowarzyszenia.
  • Joanna Paduszyńska – prezeska, jedna z fundatorek i współzałożycielka Fundacji Słonie na Balkonie wspierającej dzieci znajdujące się w kryzysie psychicznym. Od jedenastu lat pracuje nad zmianą psychiatrii dziecięcej i tworzeniem przyjaznej, szybko dostępnej, bezpłatnej i specjalistycznej oferty pomocy dla dzieci w kryzysie psychicznym.
  • Jakub Wygnański – założyciel i prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA. Współtwórca Funduszu Obywatelskiego gromadzącego środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce. W przeszłości działacz opozycji demokratycznej w latach osiemdziesiątych. Sekretarz Henryka Wujca, uczestnik rozmów Okrągłego Stołu, działacz ruchu Komitetów Obywatelskich, a także jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych.

Oprócz nagród w kategoriach konkursowych, Kapituła Nagrody PRB, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody, przyzna również własną Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego. Wyróżnienie to otrzymało wielu wybitnych Polaków, w ostatnich latach byli to ks. Adam Boniecki, Jurek Owsiak, prof. Adam Strzembosz czy Zbigniew Brzeziński.

Nagroda PRB, nazywana „biznesowym Oskarem”, to jedno z najważniejszych wyróżnień biznesowych w Polsce. Już jedenasty rok z rzędu wyróżniamy najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, innowatorów i społeczników.

Wszystkie spółki i organizacje pozarządowe reprezentowane przez finalistów pozytywnie przeszły weryfikację firmy PwC, która jest partnerem merytorycznym 10. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Finał 12. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu odbędzie się 29 maja 2023 roku i będzie transmitowany w telewizji TVN24 BiS.

Zobacz również

Forum finansowania mikro, małych i średnich przedsiębiorców

17 czerwca 2024

Związek Banków Polskich we współpracy z kluczowymi organizacjami rynku biznesu w Polsce, w tym Polską Radą Biznesu, oraz pod patronatami m.in.: Ministra Rozwoju i Technologii i Komisji Europejskiej, serdecznie zaprasza wraz z Partnerami Branżowymi na Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, które odbędzie się 3-4 lipca w Sound Garden Hotel Warsaw. Tematem przewodnim najbliższego Forum będą „Finanse dla […]

czytaj więcej

Ruszyła 13. edycja Nagrody PRB!

19 listopada 2023

Wystartowała 13. edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu. O tym, jakie są kategorie i kogo można zgłosić opowiedział w Dzień Dobry TVN Krzysztof Kulig, Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB.   Nagroda Polskiej Rady Biznesu Już trzynasty rok z rzędu Polska Rada Biznesu spośród setek nominacji z całej Polski wyróżni najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, innowatorów i społeczników. – 19 […]

czytaj więcej
Na zdjęciu (od lewej): Marek Żołędziowski, Beata Balas-Noszczyk, Michał Szramowski, Małgorzata Adamkiewicz, Wojciech Kostrzewa i Marian Owerko

Władze Polskiej Rady Biznesu 2023–2025

1 czerwca 2023

Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i prezesów największych firm w Polsce, wybrała władze na dwuletnią kadencję. Stanowisko prezesa objął po raz trzeci Wojciech Kostrzewa, przedsiębiorca i menedżer z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami z sektora finansowego, medialnego i fintech. Oprócz Wojciecha Kostrzewy, działaniami organizacji kieruje szóstka wiceprezesów. Będzie to kolejna kadencja dla: Małgorzaty […]

czytaj więcej
en/pl


^