Władze Polskiej Rady Biznesu 2023–2025

Na zdjęciu (od lewej): Marek Żołędziowski, Beata Balas-Noszczyk, Michał Szramowski, Małgorzata Adamkiewicz, Wojciech Kostrzewa i Marian Owerko

Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i prezesów największych firm w Polsce, wybrała władze na dwuletnią kadencję. Stanowisko prezesa objął po raz trzeci Wojciech Kostrzewa, przedsiębiorca i menedżer z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami z sektora finansowego, medialnego i fintech.

Oprócz Wojciecha Kostrzewy, działaniami organizacji kieruje szóstka wiceprezesów. Będzie to kolejna kadencja dla: Małgorzaty Adamkiewicz (współwłaścicielki Grupy Adamed), Mariana Owerko (prezesa FoodWell) i Marka Żołędziowskiego (prezesa Group One). Trzy kolejne miejsca zajmą osoby zasiadające w Zarządzie po raz pierwszy: Beata Balas-Noszczyk (partnerka kancelarii Hogan Lovells), Maciej Oleksowicz (prezes Grupy Intercars) i Michał Szramowski (prezes MS Investments). Po czterech latach uczestniczenia w pracach Zarządu decyzję o niekandydowaniu na kolejną kadencję podjęli: Zbigniew Jakubas (prezes Grupy Multico), Teresa Mokrysz (współwłaścicielka Grupy Mokate) i Jacek Olechowski (prezes Grupy Mediacap).

Wojciech Kostrzewa został po raz pierwszy prezesem Polskiej Rady Biznesu w maju 2019 roku, kilka miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19. Jego druga kadencja upłynęła pod znakiem spowolnienia gospodarczego, wojny w Ukrainie, pogorszenia relacji między Polską i zagranicznymi partnerami, a także kontrowersyjnych i daleko idących zmian w polskim prawie. Jak podsumowuje Wojciech Kostrzewa:

„Wszystko to miało na nas ogromny wpływ – nie tylko jako przedsiębiorców, ale też jako obywateli. Zjednoczyliśmy się w walce – z pandemią i jej skutkami, z chaosem prawnym czy bezprawnymi aresztowaniami przedsiębiorców. Ale zjednoczyła nas też potrzeba współpracy, zwłaszcza wtedy, kiedy organizowaliśmy pomoc dla walczących Ukraińców i ofiar tej wojny”.

Prezes Polskiej Rady Biznesu wskazał ponadto obszar działalności, który był wspólnym mianownikiem ostatnich czterech lat:

„Już od pierwszej kadencji stawialiśmy sobie za cel, aby aktywnie bronić praw przedsiębiorców w debacie publicznej, w tym dialogu z rządzącymi. Szybko okazało się, że w obecnych realiach działanie na rzecz przedsiębiorców to także walka o pryncypia, takie jak praworządność, wolność mediów czy partnerska współpraca z Unią Europejską”.

Mówiąc o planach na trzecią kadencję, Wojciech Kostrzewa podkreśla:

„To dla mnie zaszczyt, że kolejny raz zyskałem zaufanie Kolegów i Koleżanek z Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie traktuję ten wybór jako wyraz poparcia dla naszych dotychczasowych działań. Kierunku nie zmieniamy. Będziemy współpracować z innymi organizacjami w ramach Rady Przedsiębiorczości i walczyć o to, by Polska była krajem, który nie rzuca przedsiębiorcom kłód pod nogi, w którym przestrzegane są zasady demokratycznego państwa prawa i który jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej”.

Wojciech Kostrzewa jest prezesem i współwłaścicielem Grupy Billon, polsko-brytyjskiej firmy technologicznej, która oferuje cyfrową platformę w technologii blockchain łączącą płatności walutami narodowymi, zarządzanie dokumentami on-chain i cyfrową tożsamość. Zasiada też w radzie dyrektorów Stadler Rail, szwajcarskiego producenta pojazdów szynowych, jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej ERGO Hestia oraz właścicielem i przewodniczącym rady nadzorczej Wydawnictwa Pascal. Wcześniej był m.in. prezesem BRE Banku i szefem operacji Commerzbanku w regionie CEE, a także wieloletnim prezesem Grupy ITI i przewodniczącym rady nadzorczej TVN.

Zobacz również

Apel Rady Przedsiębiorczości o dialog i wsparcie instytucji fundacji rodzinnej

29 sierpnia 2024

„Ponad 1000 fundacji zaufało państwu. Czy słusznie?” – pod takim tytułem Rada Przedsiębiorczości, forum największych polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców, opublikowała swój apel do Ministra Finansów. Jak zauważają sygnatariusze apelu, „w pierwszym roku obowiązywania ustawy o fundacjach rodzinnych polscy przedsiębiorcy zaufali państwu i zarejestrowali ponad 1000 fundacji”. Kilkaset kolejnych wniosków o rejestrację czeka na rozpatrzenie. Pokazuje […]

czytaj więcej

STOP agresji i bezkarności w wirtualnej przestrzeni

1 sierpnia 2024

Ten apel Polskiej Rady Biznesu (PRB) zjednoczył ponad 200 największych polskich przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji biznesowych i mediów. Jednym głosem wzywają oni ministra Adama Bodnara do podjęcia legislacyjnej walki z fake newsami i mową nienawiści w przestrzeni wirtualnej. „Podjęcie takiej walki to absolutna konieczność, gdyż wraz z rozwojem technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji rosną możliwości produkcji […]

czytaj więcej

Biznes apeluje do Ministra Sprawiedliwosci o walkę z fake newsami

10 lipca 2024

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich zaapelowały do Ministra Sprawiedliwości o zdecydowaną walkę z publikowanymi fałszywymi informacjami (fake news) oraz mową nienawiści (hate speech) w świecie wirtualnym. „Wirtualna agresja napędzana poczuciem bezkarności i braku odpowiedzialności za słowa niejednokrotnie przekształca się w rzeczywiste […]

czytaj więcej
en/pl


^