Władze Polskiej Rady Biznesu 2023–2025

Na zdjęciu (od lewej): Marek Żołędziowski, Beata Balas-Noszczyk, Michał Szramowski, Małgorzata Adamkiewicz, Wojciech Kostrzewa i Marian Owerko

Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i prezesów największych firm w Polsce, wybrała władze na dwuletnią kadencję. Stanowisko prezesa objął po raz trzeci Wojciech Kostrzewa, przedsiębiorca i menedżer z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami z sektora finansowego, medialnego i fintech.

Oprócz Wojciecha Kostrzewy, działaniami organizacji kieruje szóstka wiceprezesów. Będzie to kolejna kadencja dla: Małgorzaty Adamkiewicz (współwłaścicielki Grupy Adamed), Mariana Owerko (prezesa FoodWell) i Marka Żołędziowskiego (prezesa Group One). Trzy kolejne miejsca zajmą osoby zasiadające w Zarządzie po raz pierwszy: Beata Balas-Noszczyk (partnerka kancelarii Hogan Lovells), Maciej Oleksowicz (prezes Grupy Intercars) i Michał Szramowski (prezes MS Investments). Po czterech latach uczestniczenia w pracach Zarządu decyzję o niekandydowaniu na kolejną kadencję podjęli: Zbigniew Jakubas (prezes Grupy Multico), Teresa Mokrysz (współwłaścicielka Grupy Mokate) i Jacek Olechowski (prezes Grupy Mediacap).

Wojciech Kostrzewa został po raz pierwszy prezesem Polskiej Rady Biznesu w maju 2019 roku, kilka miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19. Jego druga kadencja upłynęła pod znakiem spowolnienia gospodarczego, wojny w Ukrainie, pogorszenia relacji między Polską i zagranicznymi partnerami, a także kontrowersyjnych i daleko idących zmian w polskim prawie. Jak podsumowuje Wojciech Kostrzewa:

„Wszystko to miało na nas ogromny wpływ – nie tylko jako przedsiębiorców, ale też jako obywateli. Zjednoczyliśmy się w walce – z pandemią i jej skutkami, z chaosem prawnym czy bezprawnymi aresztowaniami przedsiębiorców. Ale zjednoczyła nas też potrzeba współpracy, zwłaszcza wtedy, kiedy organizowaliśmy pomoc dla walczących Ukraińców i ofiar tej wojny”.

Prezes Polskiej Rady Biznesu wskazał ponadto obszar działalności, który był wspólnym mianownikiem ostatnich czterech lat:

„Już od pierwszej kadencji stawialiśmy sobie za cel, aby aktywnie bronić praw przedsiębiorców w debacie publicznej, w tym dialogu z rządzącymi. Szybko okazało się, że w obecnych realiach działanie na rzecz przedsiębiorców to także walka o pryncypia, takie jak praworządność, wolność mediów czy partnerska współpraca z Unią Europejską”.

Mówiąc o planach na trzecią kadencję, Wojciech Kostrzewa podkreśla:

„To dla mnie zaszczyt, że kolejny raz zyskałem zaufanie Kolegów i Koleżanek z Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie traktuję ten wybór jako wyraz poparcia dla naszych dotychczasowych działań. Kierunku nie zmieniamy. Będziemy współpracować z innymi organizacjami w ramach Rady Przedsiębiorczości i walczyć o to, by Polska była krajem, który nie rzuca przedsiębiorcom kłód pod nogi, w którym przestrzegane są zasady demokratycznego państwa prawa i który jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej”.

Wojciech Kostrzewa jest prezesem i współwłaścicielem Grupy Billon, polsko-brytyjskiej firmy technologicznej, która oferuje cyfrową platformę w technologii blockchain łączącą płatności walutami narodowymi, zarządzanie dokumentami on-chain i cyfrową tożsamość. Zasiada też w radzie dyrektorów Stadler Rail, szwajcarskiego producenta pojazdów szynowych, jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej ERGO Hestia oraz właścicielem i przewodniczącym rady nadzorczej Wydawnictwa Pascal. Wcześniej był m.in. prezesem BRE Banku i szefem operacji Commerzbanku w regionie CEE, a także wieloletnim prezesem Grupy ITI i przewodniczącym rady nadzorczej TVN.

Zobacz również

Forum finansowania mikro, małych i średnich przedsiębiorców

17 czerwca 2024

Związek Banków Polskich we współpracy z kluczowymi organizacjami rynku biznesu w Polsce, w tym Polską Radą Biznesu, oraz pod patronatami m.in.: Ministra Rozwoju i Technologii i Komisji Europejskiej, serdecznie zaprasza wraz z Partnerami Branżowymi na Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców, które odbędzie się 3-4 lipca w Sound Garden Hotel Warsaw. Tematem przewodnim najbliższego Forum będą „Finanse dla […]

czytaj więcej

Ruszyła 13. edycja Nagrody PRB!

19 listopada 2023

Wystartowała 13. edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu. O tym, jakie są kategorie i kogo można zgłosić opowiedział w Dzień Dobry TVN Krzysztof Kulig, Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB.   Nagroda Polskiej Rady Biznesu Już trzynasty rok z rzędu Polska Rada Biznesu spośród setek nominacji z całej Polski wyróżni najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, innowatorów i społeczników. – 19 […]

czytaj więcej

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o zawetowanie Lex Tusk

28 maja 2023

Szanowny Panie Prezydencie, W ostatnim czasie obserwujemy bezprecedensową dewaluację procesu legislacyjnego w Polsce. Kolejne projekty ustaw pisane są pod płaszczykiem projektów poselskich dla obejścia zasad funkcjonowania instytucji powołanych do tego by strzegły porządku prawnego i zasad demokratycznego państwa prawa. Praktyki te napawają nas ogromnym niepokojem przede wszystkim jako obywateli, ale także jako reprezentantów polskiego środowiska […]

czytaj więcej
en/pl


^